Blog

Created with Sketch.

CRM Nedir

CRM Müşteri İlişkileri Yönetimi, bilgi teknolojileri odaklı bir kavram olarak görünmesine rağmen, CRM aslında yeni bir yönetim felsefesi ve kurumsal bir anlayıştır. Müşteri odaklı satış ve pazarlamanın ardından müşteri memnuniyetini maksimum seviyede tutmak anlayışının hâkim olduğu bu yönetim felsefesinde, uzun süreli müşteri ilişkileri ve müşteri sadakati hedeflenmektedir.

Tasarım Desenleri : Observer Design Pattern

Bu sefer adını çok duyduğumuz, bir çok yerde karşılaşabildiğimiz, gerçek hayattaki işleyişe çok benzeyen bir tasarım desenini tanıtmaya çalışacağım: Observer Design Pattern.

Edit’te Türkçe Karakter Sorunu

Kullanıcının Edit’e girdiği harflerin küçük harf olmasını sağlamak istiyorum. İlk harf büyük olacak fakat “İ” olası gerekirken “ı” olarak yazıyor. Türkçe karakterle ilgili sorunum var UTF-8’i araştırdım fakat Firemonkey’de çözüm bulamadım, yardımlarınızı rica ederim.

SQL Server : WAN IP Adresini Tespit Etmek

Dinamik IP kullanan internete bağlı bir terminalde veya sunucuda kurulu olan SQL Server aracılığıyla WAN-IP adresini nasıl tespit edebiliriz?

Linux : ShellExecute API Muadili

Windows’ta ShellExecute API’sini kullanarak harici programlar çalıştırabiliyoruz. Aynı işlevi Linux ortamında nasıl yapabiliriz?

Linux : Cursor Position ve Text Attributte API Muadili

Bilindiği üzere Tokyo sürümüyle beraber Linux için konsol uygulamaları geliştirebiliyoruz. Windows konsol ortamında imleç pozisyonu ve text renklendirmeleri için

Tasarım Desenleri : Fluent Design

Bir XML belgesini tıpkı aşağıdaki gibi çok sade ve “ANLAŞILIR” bir şekilde oluşturabilseydik daha iyi olmaz mıydı?

Tasarım Desenleri : Singleton Design

Hiç projenizin tamamında “şu nesneden sadece 1 tane üretilebilsin, başka da üretilemesin” dediğiniz anlar oldu mu?

Tasarım Desenleri : Factory Method

Tamamını elden geçirmektense sadece tek bir parametreyi değiştirerek projenizin mevcut davranışını yeniden düzenlemek veya ek davranışlar geliştirmek istediğiniz zamanlar oldu mu? “Biz zaten böyle şeyler yapabiliyoruz” dediğinizi duyar gibiyim… Kazın ayağı gerçekten de öyle mi acaba? Bu konuda birileri kafa yormuş…

Delphi ve Github Entegrasyonu Nasıl Yapılır

Hepimizin malumudur, birden çok lokasyonda çalışma durumumuz veya birden çok bilgisayarda kendi projelerimizi kodlamamız gerekebiliyor. Mesela bazen evden bazen iş yerinden, bazen masaüstü bazen de dizüstü bilgisayardan çalışmak durumunda kalabiliyoruz. Bu da yetmezmiş gibi bazen bazı projelerde birden çok katılımcının olduğu, ekiplerin olduğu durumlar da yaşanabiliyor.